Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kopretina

Latinsky Chrysanthemum leucantheum nebo Leucanthemum vulgare, anglicky Daisy, Marguerita a  Ox-eye Daisy, francouzsky Marguerite f. nebo německy Margerita. A nebo jednoduše česky - Kopretina bílá.  Kopretiny se vyskytovaly v travních porostech již ve středověku. V herbáří z 16. století pro ně najdeme lidová jména jako oko, slunéčko,  kuří oko, rmenec, svatojánské kvítko, husička nebo velká sedmikráska.

 kopretina.jpg

V našich českých končinách se objevují nejčastěji tři druhy kopretin, o kterých se můžete dočíst v rubrice "Druhy kopretin".  Obecně, roste na okrajích cest, loukách, v křovinách a na jiných travnatých místech. Kopretina je velmi odolná a objevuje se jak v nížinách tak i v horách a hojně rozšířená je nejen u nás, ale také po celé Evropě. 

kopretiny-bile.jpg

Kopretina je vytrvalá rostlina, kvetoucí od května do října. Její výška se pohybuje od 10 do 80 cm. Lodyha je většinou nevětvená, přímo vystoupavá. Často jsou lodyhy i jemně rýhované. Každá lodyha nese jen jeden úbor. Úbory vyrůstají na dlouhých stopkách, v průměru měří 3-6 cm. Přízemní listy kopretiny jsou asi 12 cm dlouhé, nepravidelně zubaté a dlouze řapíkaté. V horní části jsou pilovité, přisedlé a ve střední části jsou objímavé. Má jazykovité, trubkovité,  žlutobílé květy. Plodem je nažka.  Jsou žebernaté a bez chmýru, kuželovitě obrácené.  Květ kopretiny má trubkovitý tvar, je oboupohlavný a tvoří nápadný zlatožlutý terč. 

kopretina-rimbaba.jpg

Dříve se kopretina používala jako lék proti dávivému kašli a astmatu, ale také při rituálech, obřadech a věštění označovaných jako čarování. Z kopretiny bílé se připravovaly sirupy nebo esence, které se používaly k léčbě katarů.
Málokdo ví, že název "kopretin" znamená v řečtině prostě bílá květina. Bílá barva je symbolem nevinnosti a díky tomu se Kopretina dostala také do svatebních kytic.

svatebni-kytice-kopretina.jpg

Zajímavé také je, že skot se kopretině na pastvě obvykle vyhýbá a konzumuje ji pouze v případě, že už nemá na výběr. Příčinou jsou siličnaté buňky a kanálky kopretin obsahující flavonové glykosidy a anthokyanový glykosid chrysanthemin. Tyto látky však nevadí ovcím, koním, a kozy je dokonce vyhledávají.

susena-kopretima.jpg

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ear-splitting and Low Blood Pressure Symptoms

(AdribiaEndeand, 8. 10. 2018 5:12)

Pression arterielle est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre determination bat, il pompe le sang par vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/vente-viagra-et-cialis/

Drunk Blood Press - Subject Mettle

(AFedBomWhehomo, 28. 7. 2018 11:12)

Pression arterielle est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-cialis-pas-cher-tunisie/

 

 

Fotoalbum


Poslední fotografie


Doporučujeme

Orchideje

Moruše

Lilie

Macešky

Letničky do truhlíků


Semínka kopretin


Statistiky

Online: 1
Celkem: 186409
Měsíc: 1648
Den: 69