Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhy kopretin

Mezi rostliny rodu kopretina se řadí asi 70 druhů. Na našem území se však přirozeně vyskytují tři druhy kopretin. Tyto druhy byly dříve souborně označovaných jako kopretina bílá.

Kopretina irkutská (Leucanthemum ircutianum).
Je to nejrozšířejnější druh. Tato rostlina je víceletá a roste nejčastěji na loukách, na náspěch od nížin až do horských poloh a v příkopech. Na loukách se vyskytuje hojně, a tak často vytváří rozsáhlé porosty. Výskyt této kopretiny má mnohdy až plevelný charakter.

kopretina-irkutska.jpg

Kopretina bílá (L. vulgare)
Tato kopretina se vyskytuje v nejteplejších částech naší republiky. Jedná se o dvou až čtyřletý druh vyskytující se původně zejména v nivách velkých řek (například v Pomoraví a v Podyjí).

 kopretina-bila.jpg

Kopretina panonská (L. margaritae)
Tato kopretina se vyskytuje pouze ve středozápadních Čechách a na jižní a střední Moravě. 

kopretina-panonska.jpg

 

Další druhy kopretin

Kopretina řimbaba 
Velmi známá zdobná rostlina, jejíž žlutobílé kvítky mohou připomínat Heřmánek. Větvení nadzemní části tvoří dekorativní keříky, které dorůstají výšky 20-50 centimetrů. Kvete v průběhu celého léta až do pozdního podzimu. Známá je především díky svým lečívým účinkům. Blahodárně působí na migrénu, bolesti kloubů i páteře. 

kopretina-rimbaba-1.jpg
 

Pařížská kopretina
Ačkoliv v názvu vidíme "pařížská", pochází tato překrásná kopretina z Kanárských ostrovů. V poslední době se jedná o jednu z nejoblíbenějších květin. Krom klasického "kopretinového" zbarvení, se také vyskytují ve žluté, oranžové nebo růžové barvě. Tato kopretina kvete od května do září a růstem obvykle nepřesáhne 50 centimetů. 

parizska-kopretina.jpg 

parizske-kopretiny.jpg

Kopretina velkokvětá
Tato kopretina je velmi statná. Tvoří ji tuhé dužnaté stonky. Na konci těchto stonků vyrůstají velké bílé květy (tzv. úbory) se zářivě žlutým středem. Listy jsou tmavě zelené, přisedlé a kopinaté. 

 kopretina-velkokveta.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bíle kvetoucí květina podobná kopretině, má fialový střed a kvete od jara do podzimu

(Jana, 5. 11. 2016 18:31)

Dobrý den, mám prosbu na jaře jsemna trhu koupila květinu, která měla asi tři rozkvetlé bílé květy. Vypadala jako kopretina s fialovým středem. Kvetla až do teď, tedy do zámrazu, hodně se rozrostla. Celé léto byla nádherná. Nevím, co s ní přes zimu, nechci o ni přijít. Nevím, jestli je to trvalka, jednoletka,...Děkuji za odpověď

 

 

Fotoalbum


Poslední fotografie


Doporučujeme

Orchideje

Moruše

Lilie

Macešky

Letničky do truhlíků


Semínka kopretin


Statistiky

Online: 1
Celkem: 188335
Měsíc: 1862
Den: 52